Išskyrų kiekis, konsistencija, kvapas ir spalva yra labai individualūs ir gali keistis priklausomai nuo menstruacijų ciklo, maitinant krūtimi, laukiantis arba esant seksualiai susijaudinus.

Išskyros yra svarbus bendros makšties sveikatos veiksnys

Makštyje esančios liaukos ir gimdos kaklelis gamina skystį, kuris atlieka svarbų vaidmenį moters reprodukcijos sistemoje: išvalo liekanas, negyvas ląsteles ir mikroorganizmus; padeda išvengti ir kovoja su infekcijomis bei drėkina makštį.

Išskyrų kiekis, konsistencija, kvapas ir spalva yra labai individualūs ir gali keistis priklausomai nuo menstruacijų ciklo, maitinant krūtimi, laukiantis arba esant seksualiai susijaudinus. Gerai pažindamos savo kūną, gebėsite atpažinti normalias ir priimtinas išskyrų savybes, dėl kurių nereikia panikuoti. Pavyzdžiui, besilaukiant galite pastebėti nedidelį kvapo pokytį arba padidėjusį išskyrų kiekį ovuliuojant. Kita vertus, bet koks neįprastas spalvos, konsistencijos, kiekio arba kvapo pasikeitimas gali reikšti, kad vystosi infekcija, ypatingai jeigu taip pat yra ir kitų simptomų, pavyzdžiui, niežėjimas, deginimas arba skausmas.

Suprasti savo išskyras

Jūsų išskyrų išvaizdos pokytis gali reikšti, kad laikas pasikonsultuoti su savo ginekologu: atkreipkite dėmesį į toliau pateiktą lentelę, kad išmoktumėte atpažinti būdingiausius pokyčius ir jų priežastis.

Išskyrų spalvaKonsistencijaLydintys simptomaiGalimos priežastys
Skaidrios, baltos arba balkšvos, blyškiai gelsvosNegausios arba gausios, lipnios elastingosKitų simptomų nėraNormalios išskyros
BaltosNegausios ir primenančios grūdėtą varškęPatinusi vulva, skausmas, ypatingai lytinių santykių metu, niežėjimas, deginimas, balti likučiai, kurių nepavyksta nuvalytiMakšties mielinė infekcija
Baltos, pilkos arba gelsvosGausios arba negausiosŽuvį primenantis kvapas, niežėjimas, deginimas, patinusi vulva, paraudimas ir dirginimasBakterinė vaginozė
Gelsvos arba drumstosGali būti skirtingos konsistencijosSkausmas dubens srityje, kraujavimas iš makšties arba dėmių atsiradimas tarp menstruacijų, šlapimo nelaikymasGonorėja
Gelsvos arba žalsvosBurbuliuojančios, putojančiosStiprus kvapas, niežėjimas, skausmas šlapinantisTrichomonozė
Rudos arba su kraujo pėdsakuGali būti skirtingos konsistencijosSkausmas dubens srityje, kraujavimas iš makšties arba dėmių atsiradimas tarp menstruacijųNereguliarios menstruacijos. Menstruacijų pradžioje arba pabaigoje gali būti rudų išskyrų.
RausvosGali būti skirtingos konsistencijosKitų simptomų nėraJeigu neseniai pagimdėte kūdikį, tai veikiausiai yra gimdos gleivinės išskyros. Po gimdymo tai yra normalu.

Jeigu pastebite kokius nors mūsų pirmiau paminėtus arba kitus neįprastus simptomus, kuo skubiau pasikonsultuokite su savo ginekologu.

Norite sužinoti daugiau?

Dalintis