Kodėl mano makštis yra sausa?

Karščio antplūdžiai ir nereguliarios menstruacijos – du gerai žinomi ženklai, nurodantys, kad į duris beldžiasi menopauzė. Tačiau ar žinote, kad makšties sausumas ir makšties sudirgimas yra kiti dažni menopauzės simptomai? Kaip kad senstate Jūs, sensta ir Jūsų makštis. Paprastai estrogenas padeda sutepti makštį ir palaikyti ją sveiką, bet kai prasideda menopauzė, moteriško lytinio hormono gamyba reikšmingai sumažėja. To rezultatas – makšties audiniai suplonėja, išsausėja ir labiau linksta į uždegimus. Sutrikimas, kuris vadinamas makšties atrofija. Vis dėlto, menopauzė nėra vienintelė priežastis, kodėl sumažėja Jūsų estrogeno lygis. Gimdymas, maitinimas krūtimi, tam tikri medicininiai sutrikimai ir geriamųjų kontraceptikų vartojimas taip pat gali sumažinti estrogeno lygį ir sukelti makšties sausumą. Kai kuriais atvejais sausa makštis visai nėra susijusi su estrogeno lygiu, o su pernelyg intensyvia higiena. Nepaisant to, kas Jūsų makštį paverčia Sacharos dykuma, yra saugių ir efektyvių gydymo būdų, kurie gali padėti.

Makšties sausumo simptomai

Makšties sausumas gali sukelti žalingų bakterijų augimą makštyje, kuris savo ruožtu gali lemti neįprastas išskyras. Jūs taip pat galite jausti niežėjimą makšties viduje ir aplink, dažnai turėti šlapimo trakto infekcijų ir jausti skausmą lytinio akto metu. Kai kuriais atvejais makšties sausumas gali sukelti tokius skausmingus simptomus kaip makšties deginimas, makšties dirginimas ir makšties skausmas.

Makšties sausumo gydymas

Nors sausumas retai kada yra rimto medicininio sutrikimo ženklas, jis gali sukelti pakankamai nemalonų makšties dirginimą ir priversti Jus prarasti susidomėjimą lytiniais santykiais. Vis dėlto, nėra jokio reikalo sausai makščiai leisti gadinti Jūsų gyvenimo kokybę – išbandykite tokį makšties drėkiklį kaip „Multi-Gyn LiquiGel“, kad papildomai ir natūraliai drėkintumėte makštį. Tai natūralus produktas bet kokio amžiaus moterims: naudokite jį kai reikia palengvinti tokius simptomus kaip makšties deginimas ir dirginimas. „Multi-Gyn LiquiGel“ yra nereceptinis produktas, kurį galite įsigyti internete ir daugumoje vaistinių. Jei turite rimtų sausumo simptomų ir jeigu iš natūralių produktų negaunate trokštamo palengvėjimo, Jūsų gydytojas gali rekomenduoti makšties gydymą mažomis estrogeno dozėmis. Jis gali būti suteiktas daugybe skirtingų būdų ir formų, pavyzdžiui, kaip kremas, žvakutės arba minkštas, lankstus žiedas, kuris yra įterpiamas į viršutinę makšties dalį. Jei turite kitų menopauzės simptomų, taip pat sausumą, Jūsų gydytojas gali rekomenduoti stipresnį gydymą estrogenu. Būtinai pasakykite savo gydytojui, jei turėjote krūties vėžį, kadangi gydymas gali padidinti jo sugrįžimo riziką.

Makšties sausumo priežastys

Nuo makšties sausumo dažniausiai kenčia moterys po menopauzės, bet simptomai gali pasirodyti bet kurio amžiaus moterims. Be menopauzės, makšties sausumą gali sukelti:

  • maitinimas krūtimi arba gimdymas
  • kontraceptinės tabletės arba antidepresantai
  • chirurginis kiaušidžių arba gimdos pašalinimas
  • kai kurios procedūros vėžiui gydyti
  • kai kurie vaistai nuo alergijų ir peršalimo
  • kai kurie imuniteto sutrikimai, pavyzdžiui, Sjogreno sindromas
  • muilas, skalbinių ploviklis, losjonas, kvepiantys tamponai arba makšties plovimo priemonės

Kai kurie gyvenimo būdo veiksniai, pavyzdžiui, stresas, rūkymas ir per didelis fizinis krūvis, gali prisidėti prie makšties sausumo. Be to, rizika yra didesnė negimdžius arba nesant lytiškai aktyviai.