Makšties sausumas

Sausumas yra nemalonus makšties požymis, kuris gali pasitaikyti bet kokio amžiaus moteriai, bet dažniausiai pasitaiko moterims po menopauzės. Nors makšties sausumas paprastai yra nežalingas, jis gali turėti gana nemalonių šalutinių poveikių, pavyzdžiui, dirginimas, skausmas, neįprastos išskyros ir dažnesnės šlapimo takų infekcijos. Makšties sutepimo nepakankamumas taip pat gali sukelti skausmingus lytinius santykius ir nestiprų kraujavimą lytinio akto metu. Iš tiesų, net 25 procentai visų moterų tarp 50–59 metų pranešė turėjusios problemų dėl sausumo lytinio akto metu, o 16 procentų – jautė skausmą. Be fizinių simptomų, sausumas gali stipriai atsiliepti emociškai. Kai kurioms moterims yra sunku priimti, kad jų kūnas sensta, kitos praranda pasitikėjimą savo seksualiniais gebėjimais ir vengia lytinių santykių su savo partneriu. Bet nėra priežasties kentėti tyloje: makšties sausumą galima lengvai pagydyti produktais, kuriuos galite įsigyti internetu arba vietos vaistinėje.

Kodėl mano makštis yra sausa?

Net pusė visų menopauzę patiriančių moterų kenčia nuo sausos makšties . Jeigu esate viena jų, tai, greičiausiai, yra ženklas, kad Jūsų makštis sensta. Menopauzės metu estrogeno gamyba žymiai sumažėja, dėl to makšties audinys suplonėja, išsausėja ir tampa delikatus. Makštis taip pat tampa ne tokia atspari infekcijoms. Tai vadinama makšties atrofija. Dėl menkesnio makšties sutepimo, greičiausiai pasireikš neįprastos išskyros, dirginimas, skausmas, o lytiniai santykiai taps skausmingi. Nors menopauzės sukeltas žemas estrogeno lygis yra dažniausia sausos makšties priežastis, ji yra ne vienintelė. Estrogeno lygis taip pat gali nukristi ir jaunesnėms moterims, pavyzdžiui, dėl maitinimo krūtimi, pagimdžius, dėl lėtinių ligų arba kontraceptinių tablečių vartojimo. Makšties sausumas taip pat gali būti sukeltas pernelyg intensyvaus makšties vidaus ir išorės plovimo.

Makšties sausumo gydymas

Jeigu makšties sausumas lytinio akto metu kelia problemų, prieš lytinius santykius pabandykite naudoti lubrikantą vandens pagrindu. Be to, yra nereceptinių produktų, tokių kaip „Multi-Gyn LiquiGel“, kurie gydo sausumą. „Multi-Gyn LiquiGel“ yra saugus ir natūralus drėkiklis, kuris gali būti naudojamas kasdien papildomai prie natūralaus makšties drėkinimo arba kai tik reikia palengvinti nemalonius makšties atrofijos simptomus, pavyzdžiui, dirginimą, skausmą ir niežėjimą. Jeigu, naudojant natūralius produktus, makšties sausumas vis tiek išlieka, pasikonsultuokite su savo gydytoju. Jis arba ji gali rekomenduoti gydymą estrogenais, pavyzdžiui, tabletes, žvakutes, kremus arba žiedą.

Makšties sausumo priežastys

Menopauzė yra dažniausia sausos makšties  priežastis, bet ir jaunos moterys gali tai patirti. Šie veiksniai gali padidinti sausos makšties  riziką:

  • maitinimas krūtimi arba gimdymas
  • kontraceptinių tablečių arba antidepresantų vartojimas
  • chirurgiškai pašalinus kiaušides arba gimdą
  • atliekant tam tikras vėžio gydymo procedūras
  • vartojant tam tikrus vaistus nuo alergijos ir peršalimo
  • turint tam tikrų imuninių susirgimų, pavyzdžiui, Sjogreno sindromą